Шлаух полиетилен

Шлаух полиетилен в различни конфигурации; с разнообразни вариации на полиетилена, които демонстрират различни термични и механични свойства: LLDPE, LDPE и HDPE.

Ка Матик предлага шлаух полиетилен в различни конфигурации, с различни термични и механични свойства. Шлаух полиетилен е един от популярните типове шлаух, тъй като полиетиленът, съставляващ 40% от общия обем пластмасови материали, произведени в света, е един от най-разпространените полимери в ежедневието. Въпреки простия си химичен състав, има многобройни разновидности на полиетилена, които се характеризират с различни термични и механични свойства.

Видове шлаух полиетилен

Чрез екструзия се произвежда навит линеен шлаух или прави нарязани парчета шлаух. А чрез по-нататъшна обработка, се произвеждат и други типове продукти, като най-накрая се комбинират аксесоарите и другите типове продукти, за да се допълни гамата. Основните типове шлаух полиетилен са:

  • Линеен шлаух – единичен, гъвкав, нетермоформован шлаух, увит в ролки с различна дължина. Има малък въглероден отпечатък и безпроблемно покритие на дълги разстояния. Недостатъците, които можем да посочим са еластична памет на намотката и толеранса на срязване +/-2% от дължината.
  • Multi-core шлаух шлаухи – разнообразни единични гъвкави шлаухи, обединени в единичен сноп, термоформовани, със защитна обвивка; съединени без необходимост от аксесоари и благодарение на обвивката имат допълнителна защита от надрасквания, атмосферни влияния, химически агенти.

Кои са основните вариации на полиетилена

LLDPE – линеен полиетилен с ниска плътност. Той е наличен на пазара в много класове с различно съдържание на комономери (бутен или хексен), което дава различни характеристики на продукта. Плътността може да варира от 0.915 до 0.945 g/cm³, който съвместява спектъра на плътността и на LDPE, и на HDPE. Разклоненията в макромолекулата, които се образуват от тези комономери, имат значителен ефект върху някои от свойствата на крайния полимер; всъщност увеличението на стойността на плътността, която се покачва, е взаимно свързано с покачването на температурата и механична резистентност. LLDPE е предпочитан заради неговата висока здравина, устойчивост на пробиване и устойчивост на напукване при високо напрежение.

LDPE – полиетиленът с ниска плътност, LDPE, е разклонен полимер, който се характеризира с едновременното присъствие на къси и дълги разклонения. Комбинацията от тези разклонения е причината плътността на LDPE да варира от минимум 0.915 до максимум 0.935 g/cm3, където гамата на плътността между 0.926 и 0.935 понякога се нарича “средна плътност M(L) DPE.” LDPE проявява добър баланс между механични, химически и естетически свойства, които се комбинират на ниска цена. Производственият процес е лесен и оптимален;  повърхността обаче е със слаба устойчивост на надраскване. LDPE има оптимални свойства при ниски температури, но не е подходящ за приложения, които изискват повишена твърдост и устойчивост на сцепление. Има оптимална устойчивост на водни разтвори, солни разтвори, киселини, алкали и алкохоли, но демонстрира слаба резистентност на окисляващи агенти, алифатни разтворители, ароматни разтворители, полярни течности и хлорирани разтворители.

HDPE – HD полиетиленът демонстрира най-висока плътност, която варира от 0.945 до 0.970 g/cm3, благодарение на неговата повишена кристалност (обикновено около 70% в сравнение с 40% на LDPE). Линейните вериги водят до плътно опаковане, което по отношение на механичните свойства, определя повишената структурна резистентност на HDPE, добрата устойчивост, ниският коефициент на триене, добрата износоустойчивост, използването му при широк спектър от температури. Като резултат от продуктовото му разнообразие, HDPE има множество приложения и може да се използва самостоятелно или в комбинация с други материали.