Шлаух полиамид

Огромно разнообразие от висококачествен полиамиден шаух в различни конфигурации: линеен, многоцветен, спирален шлаух или прави, нарязани прави ленти шлаух.

Шлаух полиамид съвместява оптимални механични свойства с отлична химическа устойчивост. Редно е да споменем, че успехът на полиамида се дължи на комбинацията от характеристики, които го правят идеален за множество приложения. Полиамидите могат да се използват като заместители на метали или дори като еластомери. Могат да се използват както в защитени, така и в агресивни среди (UV лъчи, лоши климатични условия, и др.). Това е възможно благодарение на многобройните видове полиамиди, които изпълняват разнообразни и специфични характеристики.

Видове полиамиден шлаух

Екструзията е процесът, с който се създава линеен шлаух в суров вид или нарязани парчета шлаух. С помощта на по-нататъшна обработка, се произвеждат и други видове продукти и в крайния етап се комбинират аксесоари и други предмети, за да се допълни гамата. Какви са основните видове полиамиден шлаух, които предлагаме:

  • Линеен шлаух – единичен, гъвкав, нетермично формован, навит на ролки в различни дължини. Позитивите на този шлаух са, че има малък въглероден отпечатък и безпроблемно покрива дълги разстояния. Но също така има еластична памет на намотката и толеранс на срязване +/- 2% от дължината.
  • Многоцветен шлаух – разнообразен гъвкав шлаух, обединен в снопове или единичен, термоформован или обвит в опаковка. В случаите, когато шлаухите са обвити, има допълнителна защита от надраскване, атмосферни влияния, химични агенти и др.
  • Спирални навити шлаухи – единичен екструдиран шлаух или спирален термоформован шлаух. Характеризира се с това, че има компактни размери и еластична памет за връщане на шлауха към оригиналната му компактна позиция.
  • Прав, нарязан шлаух – единичен шлаух, гъвкав или твърд, който не е термоформован, нарязан или пакетиран на прави ленти. Той е без еластична памет (прави ленти) и с намален толеранс на рязане. Ако лентата е по-дълга от 1.2 м, нестандартни размери с увеличение на транспортните разходи.
  • Опакован шлаух – единичен или multi-tube шлаух за по-добра резистентност на външни влияния и по-добра изолация.

Морфология и структура на полиамидите

Всички полиамиди са непрозрачни полукристални полимери или полупрозрачни полимери, с изключение на Полиамид 12, който също може да бъде открит в прозрачната аморфна версия, представена на пазара през 1970s. По отношение на структурата, при всички полиамиди, фундаменталните структурни единици се повтарят идентично по цялата дължина на веригата. Факторът, който ги приобщава към семейството на полиамидите е присъствието на редуващи се амидни и алифатни групи.

Основни различия между Полиамиди 6 и 6.6

Полиамид 6.6 демонстрира най-добра ефективност по отношение на механична здравина, висока температурна резистентност, висока резистентност на абразия, по-ниска абсорбция на вода, и по-ниска скорост на абсорбиране от Полиамид 6. От друга страна, Полиамид 6 има по-добра устойчивост на удар, по-добра резистентност на ниски температури, и по-добра обработваемост и покритие на повърхността. Химическите свойства на тези два полиамида са много подобни.

Полиамид 11 (PA11) и Полиамид 12 (PA12)

Полиамид 11, в сравнение с Полиамид 12, (със същите добавки и подсилващи материали) демонстрира двойно по-висока удароустойчивост, температурите на деформация при натоварване са подобни, но температурата на Вика (пробиване при пиково натоварване) е по-висока и следователно макар и с минимални разлики, ефективността на PA11 при високи температури е по-добра. Като обща насока можем да заявим, че PA11 предлага химическа устойчивост на въглеводороди и като цяло на други вещества, които атакуват полиамиди, по-добра от тази на PA12. Това също гарантира бариерен ефект на карбиди и въглеводороди, който е  до два пъти по-ефективен. От друга страна, PA12 е най-лекият полиамид от всички, в полза на всички приложения, за които масата е определящ фактор и предлага най-ниския процент водопоглъщане досега.

Обобщение

Полиамид 11 и 12 са по-устойчиви на хидролиза от Полиамид 6 и 6.6, тъй като абсорбират по-малко вода. Също така те имат малко по-нисък коефициент на триене. Механичните свойства при стайна температура и при високи температури на Полиамид 6 и 6.6 са по-добри отколкото на Полиамид 11 и 12, но склонността им да поглъщат вода прави ефективността им трудна за прогнозиране, тъй като са непостоянни. Що се отнася до полифталамида (PPA), то той комбинира предимствата на алифатните полиамиди, като отличните механични свойства на Полиамид 6.6, 6, изключителна химическа устойчивост и намалена водопоглъщаемост на Полиамид 11 и 12. Към всичко това можем  да добавим изключително подобрена  производителност, дори в дългосрочен план и при високи температури.